Zielona ściana przy Legionów 37 a – wystawa na plac zabaw przy Legionów 39

W II edycji Budżetu Obywatelskiego dla Miasta Łodzi twórcy Stowarzyszenia „Dom Kultury Niezależnej” byli autorami wniosku P0001: Plac zabaw dla dzieci z ogrodem przy ulicy Legionów 39. Projekt zwyciężył w głosowaniu i został zrealizowany w grudniu 2015 roku. Przylegająca do placu zabaw kamienica Jakuba Windmana przy ulicy Legionów 37a, przewidziana do rewitalizacji (obecnie jest to w 100% kamienica miejska) kusi potencjałem swojej ogromnej powierzchni ściennej i aż się prosi o stworzenie zielonej ściany (orientacyjnie ściana ta to obszar około 909 m2 z oknami, bez okien – 897 m2). Z uwagi na koszt inwestycji takie działanie jest możliwe wyłącznie w ramach rewitalizacji obszarowej. Do tej pory powstanie zielonych ścian w Łodzi było traktowane jako fikcja. Ponieważ dwie działki przy Legionów 39 zostały dzięki Budżetowi Obywatelskiemu zagospodarowane na teren rekreacyjny – zielona ściana mogłaby zwiększyć atrakcyjność tego miejsca, mieć zdecydowany wpływ na poprawę estetyki otoczenia, poprawić jakość i komfort życia mieszkańców Starego Polesia. Powierzchnia ściany przekształconej w zieloną ścianę zakrawa na miano zjawiskowej pod względem swej urody i walorów ekologicznych, byłaby to jedna z największych zielonych ścian w Polsce (jeśli nie na świecie).

Konsultowaliśmy koszt takiej inwestycji w firmie specjalizującej się w zielonych ścianach – orientacyjnie podano nam koszt 2 000 – 3 000 zł za m2, przy czym należy osobno zakładać utrzymanie zieleni (na przykład nawadnianie). Waga na 1 m2 to około 200 kg. Rodzaj roślin uzależniony jest od wystawy ściany – tj. inne rośliny na ścianę północą, inne na południową, ale docelowo należy uwzględniać rośliny dobrze czujące się w naszym klimacie.

Proszę o ujęcie propozycji mojego przedsięwzięcia w opracowywanym programie rewitalizacji.

foto: media internetowe