„Tajemniczy Ogród” – kontynuacja działań

Z treści naszego wniosku:

Zaczniemy od tego, że członkowie naszej organizacji jako wnioskodawcy przyczynili się do powstania placu zabaw przy ulicy Legionów 39 w ramach Budżetu Obywatelskiego dla Miasta Łodzi. Obszar dwóch działek miejskich był wówczas całkowicie zdegradowany, a sama idea rewitalizacji obszarowej – bardzo odległa. Zagospodarowanie działek było dosłownym „strzałem w dziesiątkę” – miejsce stało się bardzo popularne i korzysta z niego wiele osób. W następnych edycjach Budżetu Obywatelskiego dla Miasta Łodzi wygraliśmy dla w/w działek projekt „Tajemniczy Ogród”. Zaproponowaliśmy budżet projektu w kwocie 100000 zł (został on zatwierdzony przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMŁ). Niestety, w praktyce okazało się, że budżet jest za mały, przez co zabrakło pieniędzy na zakup roślin. Projekt, który miał być zrealizowany do końca 2018 roku, dopiero raczkuje – ŁZUK wykona małą architekturę ogrodową oraz nawodnienie. „Tajemniczy Ogród” został uznany przez „Dziennik Łódzki” za jeden z dziesięciu najciekawszych projektów na Polesiu w ciągu pięciu lat istnienia Budżetu Obywatelskiego w Łodzi. Celem zadania jest dokończenie projektu na w/w działkach, nad którym łącznie pracujemy już kilka lat. Należy zakupić i posadzić rośliny ogrodowe oraz wykonać szereg prac ogrodowych. Kontynuacja działań ma na celu stworzenie pięknej zielonej przestrzeni dla lokalnej społeczności. Na ulicy Legionów jest ogromny deficyt zieleni i wyraźny problem ze smogiem.

Uzasadnienie przydatności inicjatywy dla społeczności lokalnej: Uważamy, że projekt „Tajemniczy Ogród” powinien być zrealizowany w całości – pozostawienie tego terenu bez roślin bardzo negatywnie wpłynie na wizerunek Budżetu Obywatelskiego dla Miasta Łodzi nie tylko na osiedlu Stare Polesie. Co więcej, lokalna społeczność może więcej nam nie zaufać jako autorom wniosków do Budżetu Obywatelskiego dla Miasta Łodzi. Na wniosek „Tajemniczy Ogród” oddano 491 ważnych głosów – lista w załączeniu. Nie będziemy ponawiać żadnych list popierających, gdyż nie z naszej winy projekt nie został zrealizowany do końca (nawet nie wiemy jak będzie dokładnie wyglądał, gdyż prace są w toku, ale zakładamy, że z uwagi na oszczędności może mocno odbiegać od projektu architekta).

Zakres działania (po korekcie zgłoszonej w kwietniu 2019):

1. Zakup i posadzenie roślin (trawa, pnącza, krzewy i drzewka – wysokość min. 3 metry), nie sadzimy roślin małych, gdyż zniszczą je firmy sprzątające podczas koszenia. Pnącza zabezpieczamy np. korą ogrodową przed wykoszeniem, a drzewka i krzewy osłonkami – ochrona przed wykoszeniem. UWAGI: Proszę o nasadzenia wartościowej zieleni także na placu zabaw – na pasie przeznaczonym do zieleni, który został wykończony przez firmy sprzątające. Chodzi o pas przebiegający przy kamienicy Legionów 41 i wzdłuż ogrodzenia – mają to być tuje wys. 2,5 – 3 m.  Oraz o pas zieleni pod murem frontowym od strony Legionów 39.

Uwagi: foto pochodzi z FB (Profil „Wyremontujmy Legionów) – nie mieliśmy czasu wykonać własnych foto:) Poprawimy się po zasadzeniu roślin.